Trije gradovi, tisoč zgodb

Odprtje razstave

Kozlov rob

Tolminski muzej je pripravil novo razstavo, ki bo preko poletja na ogled na prostem, na Mestnem trgu v Tolminu. Razstava z naslovom Trije gradovi, tisoč zgodb odstira pogled v zgodovino nekdanjih grajskih stavb v Tolminu: gradu na Kozlovem robu, dvora na Doru in Coroninijeve graščine.

Gradovi so pomemben del kulturne krajine in naše preteklosti. Tolmin so zaznamovali kar trije, dva srednjeveška in dvorec iz druge polovice 17. stoletja. Njihove funkcije in pomen so bili različni in so se skozi stoletja spreminjali. Na Kozlovem robu (Zgornji grad), vzpetini sredi Tolminske kotline, viri omenjajo grad že v 12. stoletju. Na Doru (Spodnji grad) je bila od konca 13. stoletja letna rezidenca oglejskih patriarhov. Najmlajša med tolminskimi grajskimi stavbami je Coroninijeva graščina, v katere osrednjem delu danes domuje Tolminski muzej.

Tolminske gradove vseskozi spremljajo zanimive zgodbe, pripovedke in miti. Nekatere so se potrdile skozi arheološka odkritja in zgodovinske vire, druge ostajajo zavite v tančico skrivnosti. Najnovejša dognanja o tolminskih gradovih so predstavljena v zborniku z enakim naslovom, ki bo predstavljen ob odprtju razstave.

Razstavo bomo odprli v petek, 9. julija 2021, ob 19. uri na ploščadi pred muzejem. Po pozdravnem nagovoru g. Uroša Brežana, župana Občine Tolmin, nas bosta v preteklost tolminskih grajskih stavb popeljala avtorja razstave, mag. Damjana Fortunat Černilogar in mag. Miha Mlinar. Vabljeni v našo družbo!

Že več kot sedemdeset let smo z vami, in tudi v času koronavirusa ni nič drugače.

Za vas smo v rubriki Izpostavljeno pripravili izbor vsebin, vezanih na kulturno bogastvo, za katerega skrbimo. Z njimi vam želimo popestriti dneve, ko je naše gibanje omejeno in ostajamo doma.

Lahko pa seveda muzej tudi obiščete, a pri tem upoštevate tukaj navedena priporočila.